.in this issue

1 - 2 - 3 - 4 - 5

Awards Day Award Recipients

Undergrad Conference Participants

Alumni Update: Matt Sherling

Cheers

Course Descriptions

Spring 2011

Awards Day: Recognizing Excellence

Our 2010 Annual awards program was held on March 31 in Z-6.
Please join us in congratulating this year's award recipients.


Most Outstanding
English Minors

Most Outstanding
English Education Majors
Most Promising New English Majors Most Outstanding
Film Studies Minor


Creative Writing:
Alix Carnes

Literature:
Anna Potter
(not pictured)


Anna Davison


Heather McCondichie


Ethan Davenport


Morgan Mileham


Terence Rushin

Most Outstanding
Graduate Student

Dr. James W. Mathews Distinguished Endowed English Scholarship for Graduate Studies

James Mathews Prize
for Best Graduate
Student Essay

George W. Walker
English Scholarship


Jessica Anderson


Anna Byrnes


Rod McRae

Mathew Liner
(not pictured: Joshua Black, Samantha Godwin)

Mary Anne (Sugar) Wilson Goreau
DeVillier Memorial Scholarshp

Willie Maude Thompson
English Scholarship

Recognition of COAS Student Professional Development Grants

Kimily Willingham
Service Award


Duane Theobald


Caitlin Dobson
(not pictured: Sumner Gann, Nathan Keener)


Lisa Cunningham
(not pictured: Joshua Black, Alice Barker)


Shelley Decker


Insight Award: Seniors

Insight Award: Juniors


Ashley Warner
(not pictured: Caroline Morris,
Savannah Smith)


Kaleigh Tharpe, Kate Gervais, Ben Sasser


Robert L. Snyder Award for Best Contributions to the Senior Seminar

Jane B. Hill Award for First Year Writing

Ben W. Griffith
Fiction Prize

Best Nominating Letter for Robert Reynolds Award


Pauline Rodwell


Alix Carnes
(not pictured: Madeline Smith,Stephanie Urich, Todd Ollis)


Anna Killmeier


Scott Wilson


Christine Fonville


Ashley Warner

Kay Magenheimer
Poetry Prize
Marion L. Fisher Award

Jennifer Rivers

Kaleigh Pandolfi

Creative Nonfiction Prize
Gordon Watson Award

Kendall Pope

Jimmy Worthy
and Katy Gunn


David Bottoms Distinguished
Alumnus Award

Martha Saunders Excellence in Teaching First-Year Writing Award
Robert Reynolds Excellence in Teaching English Award

Neal Lester

Dr. Lisa Propst

Dr. Stacy Boyd

Sigma Tau Delta Inductees

Kimberly Smith, Savannah Smith, Ashley Dycus, Brittany Reid,
Laurel Kriigel, Holly Irwin, Anna L. Davison


Recognition of Presentations and Publications

Kendall Pope, Kate Peterson, Mary Kay McBrayer, Josh Sewell, Kirsten Geter, Trista Edwards, Alix Carnes, Sumner Gann, Dustin Ledford, Sarah Hendricks, Rich Collins, Jimmy Worthy, Colleen Donnelly, Matt Liner, Samantha Godwin, Kaleigh Pandolphi, Lisa Cunningham, Jessica Anderson, James Phillips, Matt Sherling, Dave Stahl

All photos by Steven Broome.