Officers of the Senate

  • Chair of the Senate: Judy Butler
  • Executive Secretary: Colleen Vasconcellos
  • Chair-Elect: Angela Insenga
  • Parliamentarian: David Boldt

Senators

College of Arts and Humanities

  • Anca Koczkas (International Languages and Cultures, 2020)
  • Betsy Dahms (At-Large, 2020)
  • Shelly Elman (Theatre, 2020)
  • Elaine McKinnon (History, 2020)
  • Laura Miller (English and Philosophy, 2020)
  • John Morris (Art, 2020)
  • Dawn Neely (Music, 2020)
  • Felix Tweraser (At-Large, 2020)
  • Ben Geyer (At-Large, 2021)
  • Ihor Pidhainy (At-Large, 2020)
  • Nathan Rees (At-Large, 2021)
  • Yvonne Fuentes (At-Large, 2022)
  • Rosemary Kellison (At-Large, 2022)
  • Cale Self (At-Large, 2022)

College of Education

  • Rebecca Gault (Early Childhood Through Secondary Education, 2020)
  • Katy Green (Literacy and Special Education, 2020)
  • TBA (At-Large, 2020)
  • Bethany Lanier (Communication Sciences and Professional Counseling, 2020)
  • Angela Branyon (Educational Technologies and Foundations, 2021)
  • Tami Ogletree (At-Large, 2021)
  • Cindy Wadlington (At-Large, 2021)
  • Jerred Wang (Sport Management, Wellness, and Physical Education, 2022)
  • Laurie Kimbrel (Leadership, Research, and School Improvement, 2022)

College of Science and Mathematics

  • Jessie Hong (Geosciences, 2020)
  • Abdollah Khodkar (At-Large, 2020)
  • Anja Remshagen (Computer Science, 2020)
  • Mark Faucette (At-Large, 2021)
  • John Hansen (Chemistry, 2021)
  • Nicholas Sterling (Physics, 2021)
  • Amin Boumenir (At-Large, 2022)
  • Scott Gordon (Mathematics, 2022)
  • Nancy Pencoe (At-Large, 2022)

College of Social Sciences

  • Mikhail Besnosov (Political Science, 2020)
  • Marie-Cecile Berteau (At-Large, 2020)
  • Soo Moon (Mass Communications, 2020)
  • Jeff Reber (Psychology, 2020)
  • Marjorie Snipes (Anthropology, 2020)
  • Emily McKendry-Smith (Sociology, 2021)
  • Dylan McLean (At-Large, 2022)
  • Lynn Pazzani (Criminology, 2022)

Library

  • Angela Pashia (At-Large, 2021)
  • C.J. Ivory (At-Large, 2022)

Tanner Health Systems School of Nursing

  • Sally Richter (At-Large, 2021)
  • Connie Barbour (At-Large, 2022)
  • Wanda Taylor (At-Large, 2022)

Richards College of Business

  • Yun Cheng (Accounting and Finance, 2020)
  • Agnieszka Chwialkowska (At-Large, 2020)
  • Basu Dutt (Economics, 2020)
  • Leanne DeFoor (At-Large, 2021)
  • David Nickell (Marketing and Real Estate, 2021)
  • Ellie Towhidi (Management, 2022)